08 Сер Як відкрити ресторан та розпочати ресторанний бізнес в Україні
Ця стаття буде корисною для тих, хто хоче дізнатись як відкрити ресторан та розпочати ресторанний бізнес в 2023 в Україні. Ви зможете зрозуміти всі етапи відкриття ресторану з нуля, від створення концепції до управління успішним рестораном та масштабування ресторанного бізнесу.
Чи варто відкривати ресторан у 2023?
Багато скептиків, скажуть, що ресторанний бізнес вже перестав приносити прибутки, як це було в 2000 роках. Клієнт вже не такий дурний, як це було в минулому. Тепер за кожного клієнта треба боротися. Це бізнес для тих хто любить грати й перемагати.
Наші послуги та рішення
Proriat Hospitality Partners – отельно-ресторанний оператор та компанія, котра надає послуги з керування ресторанів й готелів в Україні. Також команда відкриває ресторани та готелі під ключ. Детальніше читайте на сторінці послуги з керування рестораном та готелем.
Proriat Real Estate – брокер з нерухомості в готельно-ресторанній галузі.
Proriat Franchise Development – франчайзингова платформа для франчайзерів і франчайзі.
Запуск і відкриття нового ресторану – це захоплююче підприємство. Це може бути як корисним, так і складним досвідом, але наполеглива праця, яку ви докладете, стане для вас прибутковим та приємним процесом.
Щоб відкрити успішний ресторан в Україні, потрібно мати потужний бізнес-план, розуміти місцевий ринок, знайти відповідне місце розташування та персонал, отримати дозволи та ліцензію на ведення бізнесу, керувати залишками та запасами, розробити меню, створити ефективний маркетинговий план, вести фінансовий облік тощо.
Скільки потрібно грошей для відкриття ресторану?
Скільки коштує відкриття кафе? Це дуже неоднозначне питання, через те, що багато моментів буде залежить від концепції ресторану та міста розташування приміщення. Але можна назвати бюджет від 100 000 $ до 1 000 000$ на відкриття ресторану в Україні. Де перше, це моноформат (бургерна, кав’ярня, піцерія, суши бар) друге, ресторан преміумкласу (Fine Dining) з французькою, італійською кухнею та унікальним дизайном. Якщо ви хочете більше знати, який дохід може приносити ресторанна справа, тоді ця стаття вам буде цікава: Відкриття ресторану з нуля з прибутком від $5000 до $10000 у 2023
Якщо це ваш перший досвід відкриття ресторану, вам потрібно буде вийти за рамки урочистого відкриття та розробити стратегію для створення грошового потоку, який дозволить вам зробити більше, ніж просто беззбитковість. Тим не менш, за допомогою правильного керівництва ви можете здійснити свої мрії про володіння успішним рестораном.
У цьому посібнику ви знайдете всю необхідну інформацію про створення концепції та відкриття ресторану. Він охоплюватиме все: від створення нового бізнес-плану до налагодження діяльності та маркетингу вашого ресторану. Дотримуючись цього посібника крок за кроком, ви можете відкрити ресторан, який буде процвітати й працюватиме роками.
Що ви знайдете в цій статті: як відкрити ресторан в Україні в 2023?
- Цільові ринки
- Стилі ресторанного обслуговування
- Вибір ніші
- Написання бізнес-плану
- Вибір місця розташування
- Створення меню
- Наймання працівників
- Маркетинг і просування
- Відповідь на питання: Як відкрити ресторан та розпочати ресторанний бізнес в 2023
Великі ресторанні проєкти не можуть обійтися без експертів своєї справи. Ресторанний консалтинг, це комплексне рішення для відкриття ресторану з нуля. Читайте нашу статтю: Послуги ресторанного консалтингу | Чи варто наймати консультанта?
Жодне підприємство громадського харчування не має універсальної привабливості. Це факт, з яким багато нових підприємців важко прийняти, але реальність така, що ви ніколи не захопите 100 відсотків ринку. Коли ви намагаєтеся догодити всім, ви в кінцевому підсумку не догоджаєте нікому. Тому зосередьтеся на 5 або 10 відсотках ринку, які ви можете отримати, і забудьте про решту.
З огляду на це, хто їсть у ресторанах? Розглянемо основні ринкові категорії клієнтів громадського харчування:
- Покоління Y. Це покоління, яке також позначають як «покоління Мілленіуму», «ехо» або «бумлет» покоління, включає тих, хто народився між 1980 і 2000 роками. Покоління Y є найбільш етнічно різноманітним поколінням і більш ніж утричі більшим покоління X. Вони є головною мішенню для підприємств громадського харчування. Представники покоління Y люблять фаст-фуд і продукти швидкого обслуговування. Приблизно 25 відсотків відвідувань ресторанів припадає на гамбургерні, за ними йдуть піцерії з 12 відсотками.
- Покоління X. Покоління X — це ярлик, який застосовують до тих, хто народився між 1965 і 1980 роками. Ця група відома сильними сімейними цінностями. У той час як попередні покоління прагнули стати кращими у фінансовому плані, ніж їхні батьки, представники покоління X частіше зосереджуються на стосунках із дітьми. Вони стурбовані цінністю, і вони віддають перевагу ресторанам швидкого обслуговування та підприємствам середнього масштабу, які пропонують салат-бари та шведські столи. Щоб звернути увагу на цю ринкову групу, запропонуйте комфортну атмосферу, зосереджену на цінності та атмосфері.
- Бебі-бумери. Народжені між 1946 і 1964 роками бебі-бумери складають найбільшу частину населення США. Чільне місце в цьому поколінні займають заможні професіонали, які можуть дозволити собі відвідувати елітні ресторани та вільно витрачати гроші. У 1980-х роках вони були основною групою клієнтів для висококласних модних ресторанів. У 1990-х роках багато бебі-бумерів були сім’ями з двома доходами з дітьми. Сьогодні представники передового покоління бумерів стають дідусями та бабусями, що робить їх мішенню для ресторанів, які пропонують сімейну атмосферу, і ресторани, які пропонують висококласні офіційні страви.
- Порожні гнізда. Ця група складається з людей вікового діапазону від високого класу бебі-буму до людей похилого віку (людей у віці від 50 до 64 років). У порожніх гнізд зазвичай є дорослі діти, які більше не живуть вдома, і їхні ряди продовжуватимуть збільшуватися, оскільки бебі-бумери дорослішають і їхні діти залишають дім. Маючи найнижчий дохід і найвищий дохід на душу населення з усіх поколінь, ця група зазвичай відвідує елітні ресторани. Вони менше стурбовані ціною, а більше зосереджені на чудовому сервісі та чудовій їжі. Звернення до цієї групи з елегантним оточенням і вишуканою атмосферою.
- Пенсіонери. Ринок людей похилого віку охоплює велику вікову групу людей віком від 65 років. Як правило, більшість людей похилого віку мають фіксований дохід і часто не можуть дозволити собі відвідування висококласних ресторанів, тому вони, як правило, відвідують сімейні ресторани, які пропонують гарне обслуговування та прийнятні ціни. «Молодші» люди похилого віку, ймовірно, більш активні та мають більший наявний дохід, ніж «старші» люди похилого віку, здоров’я яких може погіршуватися. Люди похилого віку зазвичай цінують ресторани, які пропонують спеціальні страви та меню для людей похилого віку за нижчими цінами та меншими порціями, оскільки їхні апетити менш сильні, ніж у молодих людей.
Щоб більше розібратись в процесах ресторану, та знати, як відкрити ресторан в Україні, читайте далі.
Стилі ресторанного обслуговування
Ресторани класифікуються на три основні категорії: ресторани швидкого обслуговування, середньої та високої категорії (Fine Dining). Ресторани швидкого обслуговування також відомі як ресторани швидкого харчування. Ці заклади пропонують обмежене меню продуктів, які швидко готуються та продаються за відносно низькою ціною. На додаток до дуже звичайних обідніх зон, вони зазвичай пропонують прохідні вікна та послуги виносу їжі з собою.
Коли люди думають про ресторани швидкого харчування, вони часто думають про гамбургери та картоплю фрі, але в закладах цієї категорії також подають курку, хот-доги, сендвічі, піцу, свіжі морепродукти та національні страви.
Шукаєте готовий бізнес-план ресторану? переходьте за посиланням: Готовий бізнес-план ресторану для відкриття ресторану з нуля
Ресторани середнього класу, як випливає з назви, займають середину між ресторанами швидкого обслуговування та висококласними гастрономічними закладами. Вони пропонують повне харчування, але встановлюють ціни, які клієнти сприймають як хороші за ціною з великою кількістю спеціальних пропозицій. Ресторани середнього рівня пропонують різноманітні варіанти обмеженого та повного обслуговування. У ресторані з повним обслуговуванням відвідувачі розміщують і отримують замовлення за своїми столиками; в умовах обмеженого обслуговування відвідувачі замовляють їжу на прилавку, а потім отримують їжу за своїм столиком. Багато ресторанів з обмеженим обслуговуванням пропонують салат-бари та шведський стіл.
Висококласні ресторани пропонують повне обслуговування столиків і не обов’язково рекламують свої страви як такі, що пропонують велику цінність; натомість вони зосереджуються на якості своєї кухні та атмосфері закладів. Це ті місця, які потрапляють у список ідей для подорожей для туристів, які шукають смачну їжу від відомого шеф-кухаря. Заклади вишуканої кухні знаходяться на найвищому рівні категорії висококласних ресторанів і стягують найвищі ціни.
Вибір концепції кухні в ресторані
Відвідувачі ресторану хочуть бути в захваті від свого обіду, але вони не обов’язково хочуть бути здивованими. Якщо ви очікуєте стейк-хаус у сімейному стилі (виходячи з назви чи декору закладу), але ви опинилися в більш офіційній обстановці з приголомшливим — і дорогим — меню для гурманів, сюрприз може завадити вам насолоджуючись рестораном. Концепції дають рестораторам спосіб заздалегідь повідомити відвідувачам, чого очікувати, а також створити певну структуру для їхньої роботи. Ось деякі з найпопулярніших концепцій ресторанів:
- Морепродукти. Ресторани швидкого обслуговування морепродуктів зазвичай пропонують обмежений вибір, часто обмежуючись смаженими морепродуктами. Ресторани середнього та високого класу пропонують широкий вибір морепродуктів, приготованих іншими способами, ніж смажені, наприклад, запеченими, смаженими або на грилі. Морепродукти можуть бути ризикованою сферою, на якій варто зосередитися, оскільки ціни постійно змінюються, а багато видів морепродуктів є сезонними. Крім того, якість може сильно відрізнятися. Купуючи морепродукти, переконайтеся, що вони свіжі та відповідають вашим стандартам якості. Якщо ви не задоволені тим, що пропонує дистриб’ютор, можете бути впевнені, що ваші клієнти також не будуть задоволені.
- Стейк-хауси. Стейк-хауси є частиною ринків середнього та високого рівня. Середні стейк-хауси зазвичай орієнтовані на сім’ю та пропонують невимушену атмосферу, а страви сприймаються як хороші. Що стосується декору, то наголошується на комфорті та популярні західні теми. Елітні стейк-хауси пропонують більш офіційну атмосферу та можуть подавати більші шматки м’яса кращої якості, ніж ті, що подають у ресторанах середнього рівня. Елітні заклади також стягують вищі ціни, а їхній декор може бути подібним до інших вишуканих ресторанів, пропонуючи гостям більше приватності та зосереджуючись більше на дорослих відвідувачах, ніж на сім’ях.
- Сімейні ресторани. Як зрозуміло з назви, ці заклади орієнтовані на сімейний відпочинок. Оскільки вони мають розумні ціни, вони також подобаються людям похилого віку. Вони пропонують швидке обслуговування, яке є чимось середнім між закладами швидкого обслуговування та ресторанами з повним набором послуг. Їхнє меню пропонує широкий вибір, щоб задовольнити інтереси широкого кола клієнтів, від дітей до людей похилого віку. Ціни в сімейних ресторанах можуть бути вищими, ніж у ресторанах швидкого харчування, але ці заклади надають компенсацію. Декор сімейних ресторанів, як правило, зручний, з приглушеними тонами, нічим не примітними творами мистецтва та великою кількістю кабінок і широких стільців. Додаткові крісла та дитячі стільчики для дітей доступні.
- Ресторани з повсякденною їжею. Ці заклади привертають увагу широкої аудиторії, починаючи від представників покоління Y і покоління X і закінчуючи бебі-бумерами з сім’ями та людьми похилого віку, і пропонують різноманітні продукти харчування, від закусок і салатів до основних страв і морозива на десерт. У невимушених ресторанах із комфортною атмосферою середні ціни. Багато зосереджуються на темі, яка включена в їхнє меню та декор. Вам може знадобитися отримати ліцензію на алкогольні напої, залежно від того, що ви плануєте подавати.
- Етнічні ресторани. Етнічні ресторани займають значну частку ресторанного ринку. Вони варіюються від закладів швидкого обслуговування з обмеженим вибором до елітних кафе з широким вибором страв у меню. Їхні меню зазвичай включають американізовані версії етнічних страв з унікальним смаком, а також більш автентичну їжу. Три найпопулярніші види етнічних ресторанів – це італійська, китайська та мексиканська. Інші популярні етнічні типи ресторанів включають індійську, тайську, карибську, англійську, французьку, німецьку, японську, корейську, середземноморську та в’єтнамську. Ще більша різноманітність етнічних ресторанів може процвітати в районах із культурно різноманітним населенням, наприклад у великих містах.
- Піцерія. У вас є два основні варіанти, якщо ви відкриваєте піцерію. Один із них — це ресторан для виносу в скромному приміщенні зі спеціалізованим меню, яке виділяється піцою та пивом, обмеженою кількістю місць та атмосферою самообслуговування. Інший — це піцерія з повним набором послуг, у меню якої представлено не лише різноманітну піцу, пиво та вино, а й італійські перші страви, такі як спагетті, равіолі та лазанья, гарніри, такі як салати (або навіть салат-бар), і кілька десертів. Основою піцерії є, звичайно ж, піца. Якщо ви не знаєте, як приготувати хорошу піцу, найміть хорошого кухаря, який знає всі рецепти. Інвестуйте в високоякісні інгредієнти та методи приготування та робіть кожну піцу так, ніби збираєтеся її їсти самі. Зробіть це, і ваші клієнти продовжуватимуть повертатися за новими.
- Сендвіч шоп/делікатес. Однією з причин успіху сендвічних магазинів є те, що вони мають високі прибутки. Сендвічні та магазини делікатесів також можуть швидко та легко змінювати своє меню відповідно до поточних смаків. Наприклад, із зростаючим інтересом до здоров’я та харчування в Сполучених Штатах, сендвіч шопи та магазини делікатесів почали пропонувати більше нежирних корисних інгредієнтів у своїх сендвічах, салатах та інших пунктах меню. Крім того, багато сендвіч-магазинів і гастрономів змогли не відставати від працівників, які їдять на своїх робочих місцях, додавши доставку та кейтеринг до своїх операцій із прийомом їжі та виносом. Сендвічні та магазини делікатесів можна відрізнити за їжею, яку вони подають. У більшості бутербродів подають лише бутерброди, можливо, з деякими гарнірами чи десертами. Делікатес зазвичай пропонує більш широке меню, що включає бутерброди, м’ясні напівфабрикати, копчену рибу, сири, салати, закуски та різні гарячі закуски.
- Кав’ярня. Кава є найпопулярнішим напоєм у світі, випиваючи понад 400 мільярдів чашок щороку. Але окрім самого напою, люди часто відвідують кав’ярні та еспресо-бари з різних причин: щоб зустрітися з друзями, швидко пообідати та випити, щоб підбадьоритися після обіду, або просто почати щоранку з чашки чудової кави, щоб починати кожного ранку. Більшість успішних кав’ярень мають інтенсивний відвідувач і великий обсяг продажів. Більшість з них обслуговуватимуть до 500 клієнтів на день і керуватимуть до п’яти клієнтів протягом обідньої години, незважаючи на обмежену площу та скромну кількість місць. Рентабельність кави та еспресо надзвичайно висока – зрештою, ви маєте справу з продуктом, який на 95 відсотків складається з води. У той же час середня сума вашого квитка становить близько 3 доларів, тому вам потрібен обсяг, щоб досягти та підтримувати прибутковість. Окрім спеціальної смаженої кави на чашку, у більшості кав’ярень також є напої на основі еспресо (капучіно, лате тощо), чай в асортименті, бутильована вода та фруктові соки, а також привабливий асортимент випічки, вибір десертів і кави. квасоля по фунту.
- Пекарня. З появою роздрібних торгових центрів і конкуренцією з боку супермаркетів, які мають власні пекарні, роздрібні пекарні «тільки хліба» майже зникли в Сполучених Штатах. Пекарні сьогодні пропонують тістечка, булочки, бублики та кавові напої, а іноді навіть пропонують повне обіднє меню, включаючи сендвічі, гарячі закуски, пиво та вино. Споживачі люблять свіжі хлібобулочні вироби, але ринок надзвичайно конкурентний. Коли ви розробляєте концепцію своєї пекарні, вам потрібно буде знайти спосіб виділитися з-поміж інших пекарень у місті.
Вас цікавить детальний план робіть по відкриттю ресторану з нуля? Напишіть нам листа з темою, як відкрити ресторан в Україні й ми надішлемо вам всі деталі або шаблон бізнес-плану ресторану.
Обрання вашої ресторанної ніші
Перш ніж розпочати будь-яке серйозне бізнес-планування, ви повинні визначитися, у який саме сегмент індустрії громадського харчування ви хочете ввійти. Хоча існує багато спільного між різними типами підприємств громадського харчування, є також багато відмінностей. І хоча знання та навички, необхідні для досягнення успіху, багато в чому збігаються, ваша власна особистість і вподобання визначатимуть, чи ви вирішите відкрити комерційну пекарню, кав’ярню, ресторан вишуканої кухні чи інший вид діяльності. Потім, коли ви визначитеся, який бізнес вам найбільше підходить, ви повинні визначити нішу, яку ви займете на ринку.
Наприклад, ви рано встаєте, чи віддаєте перевагу засиджуватися допізна і спати допізна? Якщо ви любите — або, принаймні, не проти — вставати до світанку, вашою нішею може стати пекарня або заклад, де подають сніданок і обід. Нічні сови будуть приваблені годинами, необхідними для барів і гриль-ресторанів, вишуканих ресторанів і навіть піцерій.
Думаєте з чого почати відкриття ресторану? Ця стаття допоможе вам зробити перші кроки: Як написати бізнес-план ресторану для України у 2023 році
Тобі подобається мати справу з публікою чи ти щасливіший на кухні? Якщо ви любитель людей, оберіть компанію громадського харчування, яка дає вам багато можливостей спілкуватися з клієнтами. Якщо ви не особливо товариські, ви, ймовірно, більше схилятиметеся до комерційного типу бізнесу, можливо, пекарні чи навіть кейтерингу, де ви можете мати справу більше з оперативними питаннями, ніж з людьми.
Деякі інші типи запитань, які варто поставити собі, включають: Чи є у вас пристрасть до певного типу кухні? Вам подобається передбачуваний розпорядок дня чи ви віддаєте перевагу чомусь новому щодня? Чи готові ви брати на себе додаткові обов’язки та відповідальність, пов’язані з подачею алкогольних напоїв?
Роблячи цей самоаналіз, подумайте про свій ідеальний день. Якби ви могли робити саме те, що хотіли, що б це було?
Після того, як ви визначилися з найкращою нішею для себе як окремої людини, настав час визначити, чи можете ви створити нішу на ринку для свого підприємства громадського харчування.
Робота в ресторані, що треба знати?
Люб’язне поводження з клієнтами та виконання ролі елегантного господаря – це лише частина багатьох обов’язків ресторатора. Оператори громадського харчування витрачають більшу частину свого часу на розробку меню; замовлення інвентарю та витратних матеріалів; управління персоналом; створення та реалізація маркетингових кампаній; переконавшись, що їхня робота відповідає численним місцевим, державним і регіональним нормам; оформлення широкого спектра документів; та виконання інших адміністративних обов’язків. Звісно, фінансові можливості є, як і веселі аспекти бізнесу, але започаткувати, вести та розвивати бізнес громадського харчування також є важкою працею.
Незалежно від того, який тип громадського харчування ви збираєтеся розпочати, найкращий спосіб навчитися цьому — попрацювати деякий час на подібній компанії, перш ніж розпочинати роботу самостійно. Це дасть вам суттєве уявлення про реалії та логістику бізнесу.
Успішні ресторатори сходяться на думці, що найкраща підготовка до володіння рестораном – це спочатку попрацювати в чужому. Подумайте про це як про оплату за освіту. Звичайно, вам слід читати книги та відвідувати курси, але ви також повинні планувати працювати в ресторані принаймні кілька років, виконуючи якомога більше різних робіт. І якщо ви насправді не виконуєте цю роботу, зверніть увагу на людину, яка виконує її – ви можете виявити, що це виконуєте, коли у вашому власному ресторані неочікувано бракує персоналу.
Скільки заробляють ресторани в Україні?
Після того, як ви розібрались з тим, як відкрити ресторан, вам почне турбувати наступне питання: скільки заробляють ресторани в Україні. Кожний інвестор або підприємець задається одним і тим же питанням – який прибуток я отримаю від ресторанної справи? Дохід ресторану буде залежить від багатьох факторів, але треба спиратись на такі показники. Середній оборот в ресторані складає від 500 000 грн. до 1 000 000 грн. Це заклади середнього сегмента. Рентабельність продажів буде на рівні 20%. Таким чаном, можна планувати чистий прибуток в ресторані від 100 000 грн. до 200 000 грн.
В ідеалі ви повинні працювати в ресторані, схожому на той тип, який ви хочете відкрити. Ви можете виявити, що вам не подобається бізнес. Або ви можете виявити, що вам більше підходить інший тип операції, ніж ви думали спочатку. Сподіваємось, ви виявите, що перебуваєте саме в потрібному місці.
«Як тільки я почав працювати в ресторані, я зрозумів, що це моя пристрасть, — каже Скотт Редлер, — коли у вас зайнятий ресторан і ви спостерігаєте, як усе відбувається так, як має бути, це просто чудове відчуття задоволення. ” Редлер працював у різних ресторанах протягом 11 років, він відкрив китайський заклад швидкого харчування у віці 26 років. Це підприємство зазнало краху протягом восьми місяців, потім Редлер пішов працювати у велику ресторанну компанію, де він зрештою просунувся до посади старший віце-президент, який контролює 15 операцій. Але він усе ще прагнув власного місця, тому розробив концепцію, яка стала Timberline Steakhouse & Grill у Канзасі (яку він продав у 2011 році). Він усвідомлював, що швидкий, повсякденний сегмент набирає обертів, тому він створив Freddy’s Frozen Custard, який пропонує хот-доги, гамбургери та (як ви могли очікувати) заморожений заварний крем. Freddy’s Frozen Custard тепер є франчайзинговою компанією з 60 магазинами в дев’яти штатах.
Написання бізнес-плану ресторану, це дуже важливо!
Озброївшись практичним досвідом, ви готові скласти свій бізнес-план — найважливіший елемент вашого ресторану. Перед тим, як купити першу ложку або розбити перше яйце, окресліть все на папері. Ви повинні все детально розписати, щоб навіть людина без досвіду змогла зрозуміти, як відкрити ресторан з нуля та забезпечити його керування.
Коли ви пишете бізнес-план, ви повинні включити:
- Чітке визначення вашої концепції
- Опис вашого ринку
- Ваше меню та ціни
- Детальна фінансова інформація, включаючи дані про ваш початковий капітал (сума та джерела) і ваші довгострокові прогнози доходів і витрат (включаючи операційні витрати, такі як кухонне обладнання та витрати на харчування)
- Маркетинговий план, включаючи цільових клієнтів
- Наймання співробітників
- Програми навчання та утримання
- Детальні плани, у яких описано, як ви справлятиметеся з проблемами, з якими щодня стикаються ресторатори (зокрема, відповідність департаменту охорони здоров’я, обслуговування клієнтів і розвиток)
Добре складений бізнес-план є наріжним каменем будь-якого успішного ресторану. Найкраще, щоб він був написаний професійно, але якщо у вас бракує грошей, ви також можете скласти документ самостійно. Просто переконайтеся, що ваш план є вичерпним і максимально точним. Включіть реалістичні прогнози, дані досліджень (наприклад, поточні галузеві тенденції) і ретельний аналіз конкуренції.
Незалежно від того, що ви вирішите, ваш бізнес-план ресторану має бути живим документом, який ви оновлюєте та вдосконалюєте в міру розвитку вашого ресторану.
Якщо у вас бракує власного капіталу на відкриття ресторану з нуля, тоді ця стаття для вас: Як відкрити ресторан без вкладень в Україні. Де взяти гроші для Бізнесу?
Отримати фінансування для ресторанного бізнесу
Скільки грошей вам потрібно для початку, залежить від типу бізнесу, об’єкта, кількості обладнання, яке вам потрібно, купуєте ви нове чи вживане, вашого інвентарю, маркетингу та необхідного операційного капіталу (кількість готівки, яку вам потрібно мати під рукою), поки ваш бізнес не почне приносити прибуток. Витратити сотні тисяч доларів на відкриття ресторану легко, але це не обов’язково. Наприклад, коли власник Borealis Breads Джим Амарал відкрив свою першу пекарню в штаті Мен, він орендував приміщення, яке раніше було комерційною пекарнею, укомплектовано міксерами, столами, духовками та іншим обладнанням. Він зміг почати лише з 10 000 доларів, які він позичив у родини та друзів, і використав їх переважно для інвентарю.
Незалежно від того, скільки вам потрібно, вам обов’язково знадобляться гроші, щоб розпочати свій бізнес із громадського харчування. Ось кілька пропозицій щодо того, куди звернутися, щоб зібрати кошти на стартап:
- Ваші власні ресурси. Проведіть ретельну інвентаризацію своїх активів. Люди зазвичай мають більше активів, ніж вони собі уявляють, включаючи ощадні рахунки, пенсійні рахунки, капітал у нерухомість, обладнання для відпочинку, транспортні засоби, колекції та інші інвестиції. Ви можете продати активи за готівку або використати їх як заставу для позики. Також подивіться на свою особисту кредитну лінію. Багато успішних бізнесів було розпочато з використанням кредитних карток.
- Родина і друзі. Логічним наступним кроком після збору власних ресурсів є звернення до друзів і родичів, які вірять у вас і хочуть допомогти вам досягти успіху. Будьте обережні з цими домовленостями; незалежно від того, наскільки ви близькі з цією людиною, представляйте себе професійно, викладайте все в письмовому вигляді та переконайтеся, що особи, до яких ви звертаєтесь, можуть дозволити собі ризикнути інвестувати у ваш бізнес.
- Партнери. Використовуючи принцип «сила в цифрах», пошукайте когось, хто може об’єднатися з вами у вашій справі. Ви можете вибрати когось, хто має фінансові ресурси й хоче працювати пліч-о-пліч з вами в бізнесі. Або ви можете знайти когось, у кого є гроші, щоб інвестувати, але він не зацікавлений у виконанні справжньої роботи. Обов’язково складіть письмову угоду про партнерство, яка чітко визначає ваші обов’язки та обов’язки. І ретельно вибирайте партнерів, особливо якщо це стосується членів сім’ї.
- Державні програми. Скористайтеся великою кількістю місцевих, державних і регіональних програм, розроблених для підтримки малого бізнесу. Зробіть свою першу зупинку на Доступні кредити 5-7-9%, але не забудьте дослідити інші програми. Жінки, представники меншин і ветерани повинні ознайомитися зі спеціальними програмами фінансування, розробленими, щоб допомогти їм почати бізнес. Діловий розділ вашої місцевої бібліотеки є хорошим місцем, щоб почати дослідження.
- Банки та інші кредитні установи. Незважаючи на загальний настрій обмеженого кредитування, багато банків все ще готові надавати кредити малому бізнесу. Зараз вони можуть навіть бути більш відкритими, оскільки прагнуть збільшити свої кредитні портфелі.
- Підготуйте бізнес-план і фінансові прогнози. Це допоможе підтвердити вашу концепцію та продемонструє кредиторам, що ви серйозно ставитеся до свого бізнесу. Крім того, порівняйте ставки багатьох кредиторів і не забудьте врахувати витрати на закриття та інші комісії.
- Венчурні капіталісти та бізнес-ангели. Якщо у вас є капіталомістка концепція з підтвердженим потенціалом прибутковості, венчурні капіталісти або інвестори-ангели можуть бути готові надати фінансування, необхідне для частки у вашому бізнесі.
Як бачите, є багато способів отримати капітал, необхідний для запуску вашого ресторану — вам просто потрібно бути організованими, підготовленими та бажанням провести дослідження. Також, ви повинні чітко донести інвесторам, те, що знаєте як відкрити ресторан та забезпечити позитивну прибутковість.
Вибір місця розташування, пошук приміщення під ресторан
У випадку, коли ви знаєте, як відкриття ресторан та готові розпочати ресторанний бізнес, тоді вам треба приділити основну увагу на пошук приміщення під ресторан. Залежно від того, скільки грошей ви маєте інвестувати у свій бізнес громадського харчування та конкретного типу бізнесу, який ви виберете, ви можете витратити від 70 000 доларів до 1,5 мільйона доларів на заклад.
Купити або орендувати приміщення під ресторан можна на Proriat Real Estate
Не кожен заклад громадського харчування обов’язково має бути в центрі міста, але для тих, які залежать від високого трафіку, ось кілька факторів, які слід враховувати, вибираючи місце розташування ресторану:
- Очікуваний обсяг продажів. Як розташування вплине на ваш обсяг продажів?
- Доступність для потенційних клієнтів. Подумайте, наскільки легко клієнтам буде увійтиу ваш ресторан. Якщо ви покладаєтеся на інтенсивний пішохідний трафік, подумайте, чи створюватимуть для вас пішохідний трафік сусідні підприємства.
- Орендна здатність вашого бізнесу. Якщо ви склали прогноз продажів і прибутку на перший рік роботи, ви приблизно знатимете, який дохід ви можете очікувати отримати, і ви зможете використовувати цю інформацію, щоб вирішити, скільки орендної плати ви можете дозволити собі платити.
- Обмеження нормальної роботи. Ви можете зіткнутися з надзвичайно обмежувальними процесами, які роблять ідеальну локацію не ідеальною, наприклад, обмеження годин дня, коли авто клієнтів можуть паркуватись, а вантажне безперешкодно підвозити товар.
Щільність трафіку. Уважно вивчивши трафік потенційних клієнтів, ви можете визначити приблизний потенціал продажів кожного пішохода, що проходить повз певне місце. У цьому аналізі особливо важливі два чинники: загальний пішохідний трафік у робочий час і його відсоток, який, імовірно, буде ставати вашими клієнтами.
- Стоянка для клієнтів. Місце має забезпечувати зручне, відповідне паркування, а також легкий доступ для клієнтів.
- Близькість до інших підприємств. Сусідні підприємства можуть впливати на обсяги відвідування вашого магазину, і їх присутність може працювати на вас або проти вас.
Історія приміщення. Перш ніж зробити остаточний вибір, дізнайтеся недавню історію кожного розглянутої локації. Хто були попередні орендарі, і чому їх уже немає?
Умови оренди. Переконайтеся, що ви розумієте всі деталі оренди, тому що відмінне приміщення може мати неприйнятні умови оренди.
- Майбутній розвиток. Зверніться до місцевої ради з планування, щоб дізнатися, чи не планується щось на майбутнє, що може вплинути на ваш бізнес, наприклад, додаткові будівлі поблизу або будівництво дороги.
- Зовнішній вигляд. Важливо, щоб будівля чи ділянка були привабливими та непрезентабельними, щоб залучати клієнтів.
Коли ви вибрали місце розташування та приміщення, настав час відкрити ресторан. Ви повинні визначитися з концепцією свого ресторану, створити меню, розробити макет вашого бізнесу, забезпечити персонал і почати продавати свій продукт. Завдяки добре продуманому плану ви будете на шляху до успішного ресторанного бізнесу з обслуговування громадського харчування. Ви майже ознайомилися з усіма пунктами статті про те, як відкрити ресторан в Україні.
План ресторану
Планування та дизайн є основними факторами успіху вашого ресторану. Коли ви враховуєте це у своїх початкових витратах, вам потрібно буде взяти до уваги розмір і планування їдальні, кухні, місця для зберігання та офісу. Як правило, ресторани відводять від 45 до 65 відсотків свого простору під обідню зону, приблизно 35 відсотків під кухню та зону приготування, а решту під складські та офісні приміщення.
- Обідня зона. Саме тут ви заробите основну частину своїх грошей, тому не обмежуйтесь, проєктуючи їдальню. Відвідайте ресторани у вашому районі та проаналізуйте декор. Спостерігайте за відвідувачами; вони позитивно реагують на декор? Це зручно, чи люди пересуваються на своїх місцях під час їжі? Зверніть увагу на те, що працює добре, а що ні.
Багато в чому дизайн вашої їдальні залежатиме від вашої концепції. Це допоможе вам знати, що дослідження показують, що від 40 до 50 відсотків усіх клієнтів, які сидячи, приходять парами; 30 відсотків приходять поодинці або групами по троє; і 20 відсотків приходять групами по чотири або більше.
Щоб розмістити різні групи клієнтів, використовуйте столи для двох, які можна зсунути разом у місцях, де є достатньо місця. Це дає вам гнучкість у розміщенні як малих, так і великих вечірок. Уздовж стін розмістіть кабінки на чотири-шість осіб.
- Виробнича площа. Дуже часто виробничі приміщення в ресторані спроєктовані неефективно — результатом є погано організована кухня та обслуговування не найвищого рівня. Визначаючи кожен елемент у виробничій зоні, пам’ятайте про своє меню. Вам потрібно буде включити простір для приймання, зберігання, заготовлення, приготування їжі, випічки, миття посуду, виробничі проходи, сміттєвий склад, приміщення для співробітників і зону для невеликого офісу, де ви можете виконувати щоденні управлінські обов’язки.
Розташуйте свою виробничу зону так, щоб усе було лише за кілька кроків від кухаря. Ваш дизайн також повинен дозволяти двом або більше кухарям працювати пліч-о-пліч у ваші найбільш напружені години.
На етапі створення дизайн проєкту ресторану та планування приміщень вам потрібно буде працювати з дизайнерами та архітекторами. Тому ми зробили невелику добірку дизайн студій в цій статті, вона допоможе вам зрозуміти етапи відкриття ресторану з нуля: РЕСТОРАННІ ДИЗАЙНЕРИ: LOFT BURO, YOD, БАЛБЕК, ДЕНИС БЕЛЕНКО
Створення меню в ресторані
Складаючи план для свого підприємства громадського харчування, пам’ятайте про деякі тенденції щодо змісту та дизайну меню: ці фактори можуть – і насправді повинні – вплинути на тип вашого підприємства громадського харчування котре ви відкриваєте.
Оператори ресторанів повідомляють, що вегетаріанські страви, коржики, місцеві продукти, органічні продукти, страви ф’южн (поєднання двох або більше етнічних кухонь в одному блюді або на одній тарілці) та пиво мікроваріння чи місцеве пиво набувають популярності. Страви з лаваша та обгортання також продовжують мати попит, як легка у споживанні альтернатива сендвічам. Ви також побачите високий попит на рогалики, еспресо та спеціальні сорти кави, а також на «справжні страви», які зазвичай являють собою основне блюдо з гарніром. Споживачі також їдять більше страв з курки, морепродуктів і яловичини, ніж в останні роки. Водночас люди очікують побачити в меню безм’ясні альтернативи. Споживачі також вимагають «комфортної їжі» — страв, які повертають їх у дитинство, коли мами пекли з нуля, а м’ясо та картопля були в центрі кожної тарілки.
Ви вже розібралися з питанням, як відкрити ресторан та розпочати ресторанний бізнес в 2023? Якщо, ще ні, тоді продовжуйте читати далі.
Якщо ви чогось не знаєте або не розумієте, як відкрити ресторан з нуля та ведення ресторанної справи, то ви завжди можете звернутись за допомогою до консультантів. Чим саме ресторанний консалтинг може бути корисний для вас ми написали у цієї статті: Ресторанний консалтинг в Україні. Як і чим допоможе експерт?
Меню також показує низку етнічних страв і пропозицій зі спеціями. Не дивно знайти тайську, в’єтнамську, креольську, тосканську та навіть класичну французьку кухню в одному меню та навіть на одній тарілці.
Водночас плануючи свій вибір, пам’ятайте про дітей. Якщо сім’я є ключовою частиною вашого цільового ринку, вам знадобиться асортимент із чотирьох або п’яти продуктів у менших порціях. Якщо ви подаєте як закуски, так і перші страви, зауважте, що діти обирають здоровіші закуски частіше, ніж кілька років тому, завдяки стурбованим батькам. Наприклад, попри те, що як солодкі, так і солоні закуски залишаються популярними, йогурт є найшвидше зростаючою закусковою їжею за частотою споживання серед дітей віком від 2 до 17 років. Хоча більшість ресторанів все ще пропонують фіксоване дитяче харчування, ви можете дозволити своїм маленьким відвідувачам вибирати між поживними варіантами.
Хоча з роками різноманітність меню збільшилася, самі меню стають коротшими. Зайняті споживачі не хочуть читати довге меню перед обідом; вечеря поза домом – це розважальна діяльність, тому вони в ресторані, щоб відпочити. Зберігайте кількість продуктів у чеку та описи меню простими та зрозумілими, надаючи клієнтам широкий вибір у стислому форматі. У вашому меню також має бути вказано, які страви можна приготувати відповідно до особливих дієтичних вимог. Продукти з низьким вмістом жиру, натрію та холестерину також повинні бути позначені відповідно.
Як відкрити ресторан та розпочати ресторанний бізнес в Україні в 2023 році?
Якщо у вас вже є концепція ресторану та фінансові ресурси, тоді вам треба знайти відповідне приміщення, сформувати команду і почати реалізовувати свій проєкт. Якщо вам потрібна допомога у відкритті ресторану з нуля, тоді наші експерти будуть ради вам допомогти.
Правила техніки безпеки
Хоча ми не вважаємо сферу громадського харчування суворо регульованою галуззю, як щось на кшталт медичних послуг чи комунальних послуг, реальність така, що багато аспектів вашої роботи суворо регулюються та підлягають перевірці. Якщо ви не дотримуєтесь правил, вас можуть оштрафувати або вас можуть закрити органи влади. І якщо порушення стосуються неякісної їжі, ви можете нести відповідальність за хвороби та навіть смерть своїх клієнтів. Важливими є такі питання, як санітарія та пожежна безпека. Ви повинні забезпечити безпечне середовище, у якому ваші працівники можуть працювати, а ваші гості – обідати, дотримуватись законів вашого штату щодо продажу алкогольних і тютюнових виробів, а також вирішувати податкові питання, включаючи продажі, напої, нарахування заробітної плати тощо.
Більшість регуляторних органів працюватимуть з новими операторами, щоб повідомити їм, що вони повинні робити, щоб відповідати необхідним вимогам законодавства. Загальний інформаційний офіс вашого регіону може скерувати вас до всіх установ, з якими вам потрібно буде контактувати.
Переваги ресторанного консалтингу та експерта з бізнес-процесів в цій статті: Ресторанний консалтинг у 2023. Чи потрібний Вам HoReCa Експерт?
Наймання працівників ресторану
Як тільки ви розібралися з питанням, як відкрити ресторан та розпочата ресторанну справу, вам треба сформувати команду фахівців або залучити керуючу компанії
Однією з найбільших проблем, з якою стикаються підприємства в усіх галузях, є брак кваліфікованої робочої сили. Оскільки галузь громадського харчування загалом продовжує рости та процвітати, попит на працівників серед уже скороченої робочої сили також зростає. Пошук кваліфікованих працівників і зростання вартості робочої сили є двома ключовими проблемами для власників громадського харчування.
Перший крок у розробці комплексної HR-програми — визначити, що саме ви хочете, щоб хтось робив. Посадова інструкція не повинна бути такою формальною, як можна очікувати від великої корпорації, але вона має чітко окреслювати посадові обов’язки та відповідальність. У ньому також має бути вказано будь-які спеціальні навички чи інші необхідні облікові дані, такі як дійсне водійське посвідчення та водійське свідоцтво для того, хто збирається здійснювати доставку для вас.
Основні помилки при відкритті ресторану з нуля
Досвідчені ресторатори розуміють, що недостатньо просто розуміти те, як відкрити ресторан та розпочати ресторанний бізнес. Ви повинні оточити себе правильними та гідними людьми.
Далі потрібно встановити тарифний план. Ви повинні провести дослідження, щоб дізнатися, які ставки оплати праці у вашому регіоні. Ви захочете встановити мінімальну та максимальну ставки для кожної позиції. Ви будете платити більше навіть на початку за кращу кваліфікацію та більш досвідчених працівників. Звичайно, на шкалу оплати вплине те, чи є ця посада такою, що регулярно дають чайові.
Кожен потенційний співробітник повинен заповнити анкету – навіть якщо це хтось, кого ви вже знаєте, і навіть якщо ця особа подала детальне резюме. Резюме – це не підписана заява під присягою, яка підтверджує, що ви можете звільнити особу, якщо вона вказала неправду про свій досвід. Додаток також допоможе вам перевірити резюме претендентів, тому вам слід порівняти їх і переконатися, що інформація послідовна.
Що потрібно для відкриття ресторану в Україні?
Багато починаючих рестораторів не знають, що потрібно знати перед відкриттям ресторану. Частою помилкою стає недостатнє вивчення ресторанної галузі та неефективне використання ресурсів. Про всі помилки з котрими зіштовхуються підприємці ми опишемо в нашому ресторанному блозі.
Ось кілька порад, які допоможуть вам знайти та утримати чудових людей:
Правильно наймати. Знайдіть час, щоб ретельно перевірити кандидатів. Переконайтеся, що вони розуміють, чого ви від них очікуєте. Проведіть перевірку репутації. Якщо ви не можете зробити це самостійно, укладіть контракт з консультантом з кадрів, який зробить це за вас за потреби.
Створіть детальні посадові інструкції. Не змушуйте своїх співробітників здогадуватися про свої обов’язки.
У ресторанному бізнесі існує кілька категорій персоналу: менеджер, кухарі, сервери, розбійники, посудомийники, господарі та бармени. Коли ваш ресторан ще новий, обов’язки деяких працівників можуть переходити з однієї категорії в іншу. Наприклад, ваш менеджер може виконувати роль хоста, а сервери також можуть бути адміністраторами зали. Обов’язково найміть людей, які готові гнучко виконувати свої обов’язки. Ваші витрати на заробітну плату, включно з вашою власною зарплатою та зарплатою ваших менеджерів, мають складати приблизно від 24 до 35 відсотків вашого загального валового обсягу продажів.
- Менеджер. Найважливішим працівником у більшості ресторанів є менеджер. Ваш найкращий кандидат уже керував рестораном або ресторанами у вашому районі та буде знайомий із місцевими джерелами закупівель, постачальниками та методами керування ресторану. Вам також потрібен менеджер з лідерськими навичками та здатністю контролювати персонал, відображаючи стиль і характер вашого ресторану.
Щоб отримати потрібну вам якість менеджера, вам доведеться добре заплатити. Залежно від вашого місцезнаходження, розраховуйте платити досвідченому менеджеру від 350 000 до 550 000 гривень на рік плюс відсоток від продажів. Менеджер початкового рівня зароблятиме від 280 000 до 320 000 гривень, але не матиме навичок більш досвідченого кандидата. Якщо ви не можете запропонувати високу зарплату, розробіть угоду про розподіл прибутку — це чудовий спосіб найняти хороших людей і мотивувати їх побудувати успішний ресторан. Найміть свого менеджера принаймні за місяць до відкриття, щоб він або вона допомогли вам налагодити ресторан.
- Шеф-повара та кухарі. Коли ви починаєте, вам, ймовірно, знадобляться три кухарі: два повний робочий день і один неповний робочий день. Працівники ресторану зазвичай працюють позмінно з 10 до 16 години. або 16:00 до закриття. Але одному головному кухарю може знадобитися прибути рано вранці, щоб почати готувати супи, хліб та інші страви, які будуть подані цього дня. Один штатний кухар повинен працювати вдень, а інші ввечері. Кухар неповний робочий день допоможе в години пік, наприклад, у вихідні, і може працювати кухарем у повільніші періоди, виконуючи прості приготування. Кулінарні школи зазвичай можуть підказати вам найкращих у своїй справі, але озирніться навколо та розмістіть оголошення в газетах, перш ніж найняти. Клієнти стануть постійними лише в тому випадку, якщо вони зможуть очікувати найкращого щоразу, коли обідають у вашому ресторані. Для цього вам знадобляться висококласні шефи та кухарі.
Заробітна плата шефів і кухарів залежить від їх досвіду та вашого меню. Шеф-кухарі отримують значно вищу зарплату, ніж кухарі, в середньому від 500 до 1000 доларів на тиждень. Ви також можете знайти кухарів, які готові працювати за планами розподілу прибутку. Якщо у вас досить складне меню, яке потребує кухаря з великим досвідом, вам, можливо, доведеться платити від 1000 доларів на тиждень. Можна погодинно оплачувати кухарів за сумісництвом; подивіться курс у вашому регіоні.
- Сервери. Ваші сервери матимуть найбільшу взаємодію з клієнтами, тому вони повинні справляти сприятливе враження та добре працювати під тиском, задовольняючи вимоги клієнтів за кількома столиками, зберігаючи при цьому приємну поведінку. Для обслуговуючого персоналу є два періоди дня: дуже повільний і дуже зайнятий. Складіть графік своїх працівників відповідно. Обідній пік, наприклад, починається близько 11:30 ранку і триває до 13:30 або 14:00. Ресторани часто знову працюють повільно, поки натовп на вечерю не прибуде приблизно з 5:30 до 6 вечора.
Оскільки сервери в більшості закладів отримують значну частину свого доходу від чайових, їм зазвичай платять мінімальну заробітну плату. Коли ваш ресторан новий, ви можете найняти лише досвідчених серверів, щоб вам не довелося проводити інтенсивне навчання. Однак у міру становлення вам слід розробити системи навчання, щоб допомогти як новим, недосвідченим співробітникам, так і ветеранам серверів зрозуміти вашу філософію та імідж, який ви хочете створити.
Маркетинг і просування ресторану
Кожен бізнес потребує маркетингового плану, і ваш бізнес громадського харчування не є винятком. Але навіть коли ви розглядаєте різні засоби маркетингу, пам’ятайте про це: дослідження, проведене Національною асоціацією ресторанів, показує, що «сарафанне радіо» все ще залишається найкращим методом реклами. Більше чотирьох із п’яти споживачів, імовірно, виберуть ресторан із обслуговуванням столиків, який вони раніше не відвідували, на основі рекомендації члена сім’ї чи друга. Тож зробіть основою вашої маркетингової програми абсолютно приголомшливий обід, про який клієнти захочуть говорити та повторювати.
Запитайте кожного нового клієнта, як вони дізналися про вас, і запишіть цю інформацію, щоб знати, наскільки добре працюють ваші різноманітні маркетингові заходи. Потім ви можете вирішити збільшити кількість певних програм і видалити ті, які не працюють.
Як відкрити ресторан самостійно?
Ключове питання для власників ресторанів полягає в наступному: чи передають ваші маркетингові матеріали – меню, вивіски, намети, рекламні оголошення та інші предмети – точне повідомлення про те, хто ви і чим займаєтеся?
Першим кроком у створенні повного маркетингового пакету є знання свого ринку, і недостатньо одного разу зібрати демографічну інформацію. Ринки змінюються, а підприємства громадського харчування, які не змінюють своїх маркетингових стратегій зі зміною населення, втрачають багато можливостей.
Потім відступіть і подивіться на кожен елемент у вашому закладі. Усе, починаючи від місця для паркування й закінчуючи внутрішнім декором і друкованими виробами, сприяє створенню вашого маркетингового повідомлення, і кожне має бути точним відображенням цього повідомлення.
Один з дешевих і простих способів просувати ресторан — це роздача подарункових сертифікатів, як-от вечеря на двох, кава та бублики на 10 або безкоштовна піца. Зателефонуйте на місцеві радіостанції, які охоплюють демографію вашого цільового ринку, і попросіть поговорити з їхнім менеджером з просування. Пропонуйте надати подарункові сертифікати або купони, щоб використовувати їх як призи для конкурсів і рекламних акцій в прямому ефірі.
Купити франшизу ресторану
В багатьох випадках для нових рестораторів, котрі ще не мають досвіду в ресторанній галузі, буде вигідно придбати франшизу ресторану. Томи разом з Proriat Franchise Development ми створили каталог франшиз та послуги для франчайзинга.
Ви також можете пожертвувати купони та подарункові сертифікати, які будуть використовуватися як призи на професійних зустрічах або для некомерційних організацій, щоб використовувати їх як призи для розіграшу. Просто переконайтеся, що на кожному купоні чи подарунковому сертифікаті чітко вказано назву вашої компанії, місцезнаходження, години роботи та будь-які обмеження щодо призу.
Деякі інші способи реклами, які ви можете спробувати, включають спонсорство місцевих подій або спортивних команд, книжки купонів на знижки, клуби з постійними ресторанами, рекламні пропозиції та конкурси.
Сподіваємось, що у вас з’явилась більше уявлень про те, як відкрити ресторан та розпочати ресторанний бізнес в Україні в 2023 році. З додаткових питань ви можете звернутись до нашої компанії.
ЗВ’ЯЗАНІ РЕСУРСИ З ВІДКРИТТЯ РЕСТОРАНУ З НУЛЯ