02 Тра Як написати бізнес-план ресторану для України у 2023 році
Написання бізнес-плану ресторану може визначити успіх вашого проекту на 80% на етапі планування. Не важливо, на якому етапі ви у відкритті свого ресторану в Україні. Головне, що бізнес-план ресторану буде вашою відправною точкою у цьому процесі. Щоб отримати шаблон для бізнес-плану ресторану, заповніть контактну форму з темою Бізнес-план для ресторану на сторінці контактів.
Важливо: Ми розповімо про базові пункти бізнес-плану, які наші експерти використовують у своїй роботі, щоб повністю опрацювати такий документ, потрібен індивідуальний підхід до такої роботи. Тим більше, якщо ви готовий бізнес-план кафе для отримання фінансування у вигляді гранду від держави на відкриття бізнесу або залучення інвесторів.
✅ Proriat Hospitality Partners розпочав пошук партнерів-інвесторів, які хочуть відкривати концептуальні ресторани. Наша команда забезпечує повний цикл відкриття, управління та розвитку мережі ресторанів. На даний момент ми пропонуємо кілька варіантів співпраці у форматі пасивного та активного інвестора. У нас є розроблені концепти, найкращі комерційні приміщення та найважливіше, команда мотивована на результат. Усі деталі, мінімальна сума інвестицій, рентабельність, презентації проектів, буде обговорюватися на консультації за попереднім записом. Очікуємо від вас зворотний зв’язок на нашу електронну адресу або зателефонуйте нам сьогодні!
Що має містити у собі бізнес-план ресторану?
- Резюме надзвичайного проекту
- Огляд та організаційна структура компанії
- Аналіз ресторанної галузі
- Маркетинговий план
- Структура менеджменту ресторану
- Фінансовий аналіз та прогнози на перший рік
Хочу відкрити ресторан в Україні
Якщо ви бажаєте відкрити ресторан, вам необхідно створити бізнес-план.
Бізнес-план ресторану — це план, у якому викладено все ваше бачення, з докладним описом, як новий бізнес формуватиметься та працюватиме, чіткі терміни реалізації всіх робіт та певний день для відкриття дверей свого нового ресторану.
Незалежно від того, де ви знаходитесь на шляху відкриття ресторану, ваш бізнес-план стане вашим путівником. Не має значення, чи ви на початковому етапі розгляду питання про відкриття ресторану в Україні. Думаєте про те, яку кухню вибрати (італійську, іспанську, японську, американську..), як спроектуєте простір і як ви хочете, щоб ваші клієнти почувалися в ресторані. Або ви вже на завершальній стадії і настав час приступити до пошуку капіталу, інвесторів та ділових партнерів і думати про нерухомість під кафе, ви будете постійно заглядати у свій бізнес-план, і це триматиме вас зосередженим на поставленому завданні.
Готельна та ресторанна нерухомість
Орендна ставка приміщення під ресторан може мати значне значення в отриманні фінансування для свого ресторанного стартапу. Також, знайти відповідний комерційний об’єкт, часто буває дуже час витратним процесом у відкритті ресторану. Таким чином, наші брокери регулярно збирають актуальні HoReCa об’єкти в єдину базу. Ознайомитись з доступними локаціями для відкриття закладу громадського харчування. 👉 оренда приміщень під ресторан, продаж готелів, комерційної нерухомості.
Ресторанний франчайзинг
Можливо, ви плануєте створювати мережу ресторанів, тоді зван буде корисно ознайомитися з інформацією, як працює ринок франчайзингу. За цим посиланням ви можете ознайомитися з найкращими французами ресторанів, а також зрозуміти, як створити свою ідею щодо просування свого бренду.👉 Каталог франшиз в Україні
Важливість бізнес-плану ресторану
Бізнес-план надає власникам бізнесу, зацікавленим сторонам, інвесторам та керівникам організоване керівництво про те, як ви втілите своє бачення нового ресторану в реальність, стежачи за тим, щоб ніщо не було втрачено з уваги у міру розвитку вашого бізнесу. Коли ви перебуваєте у скрутному становищі з будівництвом, ліцензуванням, персоналом та іншими операційними стресами, ваш бізнес-план діятиме як дорожня карта та допоможе вам залишатися зосередженим. Рухаючись без нього, ви можете значно ускладнити процес відкриття ресторану.
Бізнес-плани для ресторанного бізнесу мають вирішальне значення для залучення потенційних інвесторів. Найчастіше відкриття нового ресторану вимагає залучення зовнішнього капіталу від інвесторів у сфері гостинності або людей, які хочуть бути вашими мовчазними партнерами. Перш ніж вони інвестують у вашу мрію, вони повинні побачити, що у вас є конкретний план досягнення успіху.
Бізнес-план показує інвесторам, що ви продумали всі витрати та всі можливі сценарії, ризики. Він надає їм повний опис вашого плану дій, а також розуміння того, чому і як він буде успішним.
Як написати бізнес-план ресторану (опис, приклади, комерційні пропозиції)
Чи це ваш перший бізнес-план або десятий, завжди корисно працювати з шаблоном, розробленим для вашої галузі. Цей шаблон бізнес-плану ресторану містить усі найважливіші розділи вашого бізнес-плану — ви можете завантажити свою копію шаблону бізнес-плану, що настроюється (зв’яжіться з нами для отримання посилання для завантаження файлу), щоб дізнатися про ключові елементи, які роблять бізнес-план ресторану успішним.
Вам будуть актуальні ресурси щодо створення бізнес-плану
- Резюме бізнес-плану ресторану
- Фінансовий план ресторану
- План роботи ресторану
- Аналіз ринку ресторанної індустрії
- Команда з управління рестораном
Щоб отримати індивідуально всі перелічені вище дослідження, вам необхідно записатися на консультацію. Наші експерти будуть раді допомогти вам у створенні бізнес-плану та відкритті ресторану на всіх етапах.
Ключові елементи бізнес-плану ресторану
Створіть брендбук
Для ресторанів, які планує конкурувати з ресторанами середньою ціновою категорією, бренд відіграватиме ключову роль у перемозі за споживача. Брендбук – це важливий документ, де зберігаються вся інформація про стилі вашого лого, назви, шрифти, кольори та багато іншого.
Тільки якщо ви відкриваєте невеликі закусочні, ван немає необхідності займатися створенням брендбука
Напишіть резюме проекту
Резюме це перший розділ, який необхідно написати в будь-якому бізнес-плані. Він представляє та резюмує все ваше бачення. У цьому розділі мають бути представлені ключові елементи того, що буде обговорено протягом усього бізнес-плану. І він повинен привернути увагу читача, змусити його відчути, що він зацікавлений у вашій ідеї, та спонукати його на ухвалення позитивного рішення у ваш бік.
Резюме включає такі теми, як заява про місію вашого ресторану, пропоновану концепцію, те, як ви виконуватимете план, огляд потенційних витрат і очікувану віддачу від інвестицій. Це також чудове місце для обговорення основних цінностей вашого бізнесу.
Огляд ресторанної компанії
У цьому розділі ви почнете пояснювати всі елементи, які будуть визначати пропонований бізнес.
В огляді компанії представлена основна інформація про структуру власності, місцезнаходження та тип ресторану, а потім викладено бачення обслуговування клієнтів — що в меню? Який стиль обслуговування вони випробовуватимуть?
Ви також можете детально вивчити, як ви плануєте залучати та утримувати професійний персонал за допомогою правильних політик та сприятливого середовища.
Обговоріть свої плани щодо фізичного простору ресторану у цьому розділі, включаючи планування, місткість та години роботи.
Нарешті, ви можете розпочати опис бренду ресторану. Які почуття викликає дизайн вашого ресторану? Яку схему кольору ви збираєтеся використовувати у своєму декорі, і як це позначиться на вашій присутності в Інтернеті? Покажіть, що ви вже все продумали.
Аналіз ресторанної галузі
Опишіть існуючі умови у ресторанному секторі ринку, в якому існуватиме ваш ресторан, а також у конкретному місці чи районі, де ви плануєте відкрити ресторан.
Цей розділ повинен охоплювати такі елементи, як зростання місцевої економіки та промисловості, існуючі ресторани в цьому районі, поточні або майбутні інфраструктурні проекти, довколишні ділові та житлові райони, а також середня кількість пішоходів та автомобілів у цьому районі.
1. Цільовий ринок
Ресторанна індустрія — це надзвичайно конкурентне середовище і пошук своєї ніші має вирішальне значення. Що виділить ваш ресторан?
У вас має бути чітке уявлення про те, кого привабить ваш ресторан і хто, як ви сподіваєтесь, стане вашим постійним клієнтом. Опишіть свій цільовий ринок та його порівняння з ресторанною індустрією загалом з погляду демографії відвідувачів, характеристик та поведінки.
2. Аналіз розташування
У більшості випадків власники ресторанів-початківців не вибирають конкретне місце до того, як вони створять і представлять бізнес-план, тому зосередьтеся на спільній області або місті, в якому ви плануєте відкрити ресторан, і на тому, чому ви вибрали саме цю область.
Обов’язково вкажіть такі речі, як зростання місцевої економіки, великі загальноміські події та інфраструктурні проекти поблизу.
Порівняйте існуючі ринкові умови з передбачуваним цільовим ринком. Потенційні інвестори ресторану уважно вивчать цей розділ бізнес-плану, щоб переконатися, що ринок у запропонованому місці відповідає профілю ідеального клієнта.
3. Конкурентний аналіз
У цьому розділі ви докладно розповідаєте про те, які інші ресторани, кафе, кав’ярні, піцерії, бургерні існують поряд з вашим місцем розташування.
Ви описуватимете існуюче конкурентне середовище: вкажіть кількість інших ресторанів у цьому районі, приділяючи особливу увагу ресторанам зі схожою концепцією. Інвестори захочуть зрозуміти, що може змусити клієнтів віддати перевагу вашому ресторану вашим конкурентам. Що виділить вашу їжу та обслуговування? Чи працюватимете ви більше годин на тиждень, ніж ваші конкуренти? Займіться чимось, що дасть вашому бізнесу перевагу.
Використовуючи конкурентну матрицю, яку ви можете знайти у цьому шаблоні, покажіть, що ви добре розумієте, яку нішу займатиме ваш бізнес у існуючій мережі підприємств у вашому регіоні.
Деталізуйте свій маркетинговий план ресторану
У розділі маркетингу пояснюється стратегія просування ресторану до і після відкриття. Якщо вам цікаво, з чого почати просування свого ресторану, ви можете знайти докладний посібник у нашому блозі або зателефонувати нам.
Визначте конкретну тактику, на яку ви покладатиметеся до та після того, як ресторан запрацює. Якщо ви плануєте працювати з менеджером зв’язків з громадськістю або створити обліковий запис у соціальній мережі, щоб задокументувати будівництво ресторану та викликати хвилювання, поділіться цим. Якщо у вас вже є значна аудиторія у соціальних мережах на будь-якій платформі, поділіться нею.
Поговоріть про те, на які канали ви покладатиметеся, коли почнете роботу, будь то маркетинг електронною поштою, регулярний обмін у соціальних мережах, благодійні партнерства або реклама на місцевому телебаченні чи радіо. Поділіться, якщо ви інвестуватимете в програмне забезпечення для управління взаємовідносинами з клієнтами, щоб підтримувати зв’язок з вашими постійними гостями, або якщо у вас буде якась програма лояльності.
Скласти операційний план
У цьому розділі ви повинні намалювати картину того, як ресторан працюватиме день у день після відкриття.
Увімкніть цей розділ:
- 1. Кадрове забезпечення
Які посади вам знадобляться і скільки людей ви очікуєте на кожній із різних ролей? Як ви виділятиметеся як відповідальний роботодавець? Якою буде зразкова оплата за кожну посаду? Як ви плануєте набирати персонал та які критерії найму на кожну посаду? - 2. Політика та процедури обслуговування клієнтів
Як ви розраховуєте забезпечити відмінний та постійний досвід гостей? Які конкретні цінності, політики та процедури обслуговування, які ви впровадите, і як вони забезпечуватимуться чи заохочуватимуться? - 3. Торгівельна точка ресторану та інші системи, такі як нарахування заробітної плати.
Як ви відстежуватимете продажі та запаси, забезпечуватимете доставку, управлятиме робочою силою, контролюватимете кошти, оброблятимете платіжні відомості та прийматимете різні типи платежів? - 4. Постачальники
Де ви купуватимете продукти та напої? Де ви купуватимете обладнання та посуд, у тому числі одноразовий посуд та інші господарські товари.
Проведіть детальний фінансовий аналіз із прогнозами на перший рік
Фінансовий аналіз часто є однією з останніх частин бізнес-плану. Інвестори очікують побачити розбивку того, як ви плануєте витратити свої гроші в перший рік, а також порівняння очікуваних витрат та прогнозованого доходу.
Є кілька основних елементів, які ви повинні обов’язково включити до цього розділу.
- 1. Інвестиційний план ресторану
У цьому розділі ви поясните початкові інвестиції, які ви сподіваєтеся отримати, і як ви плануєте витратити гроші в перший рік. Зазвичай це включає кухонне обладнання, меблі та декор, заробітну плату, судові витрати, маркетинг та деякий оборотний капітал.
- 2. Звіт про прогнозовані прибутки та збитки (P&L)
Бізнес-план створюється задовго до фактичного відкриття ресторану, тому для створення цього звіту про прибутки та збитки вам потрібно буде зробити деякі обґрунтовані припущення.
Вам потрібно буде оцінити різні витрати та обсяги продажів, включені до звіту про прибутки та збитки, виходячи з розміру ресторану, вашого цільового ринку та існуючого ринку у вибраній вами області. Ви можете використовувати цей інтерактивний шаблон прибутків та збитків та керівництво, щоб дізнатися більше про звіти про прибутки та збитки та створити їх для свого майбутнього ресторану.
- 3. Аналіз точки беззбитковості
Це досить просто: інвестори захочуть знати, який дохід вам потрібно буде приносити щомісяця, щоб вийти в беззбитковість після того, як усі різні накладні та експлуатаційні витрати будуть враховані у витратах. Завжди будуть деякі змінні витрати, тому зверніть увагу на те, що ви очікуєте від них у своєму аналізі.
Покажіть, як ви сподіваєтеся отримати необхідний дохід навіть у важкі місяці.
- 4. Очікуваний грошовий потік
Ваш очікуваний грошовий потік залежатиме від того, як часто ви плануєте купувати інвентар, від розміру вашого персоналу та заробітної плати, а також від графіка виплати заробітної плати. Як тільки ваш ресторан запрацює, деякі місяці будуть кращими, ніж інші. Аналіз грошових потоків повинен допомогти інвесторам зрозуміти, що, виходячи з ваших очікувань, ваш ресторан зможе забезпечити себе навіть у менш врожайні місяці, не потребуючи додаткових вкладень.
Як презентувати бізнес-план ресторану
Після того як ви написали повний бізнес-план ресторану, настав час вивчити його вздовж і впоперек. Інвестори захочуть побачити, що ви розбираєтеся у всіх сферах свого бізнесу і впевнені, що зможете впоратися з цим.
Коли ви відчуєте, що готові, надішліть свій бізнес-план електронною поштою всім у вашій мережі, які, на вашу думку, можуть бути зацікавлені в інвестуванні у ваш бізнес. Сподіваємося, ви зацікавите і інвестори захочуть зустрітися особисто, щоб обговорити відкриття ресторану.
Деякі інвестори можуть захотіти побачити інформацію з вашого бізнес-плану у вигляді презентації на додаток до отримання бізнес-плану у вигляді друкованого буклету для ознайомлення. Створіть презентацію, використовуючи професійний шаблон із Google Таблиць або PowerPoint, і практикуйтеся, практикуйтеся, практикуйтеся, поки не зможете зробити презентацію ідеальною.
Будьте готові до кожного можливого питання, яке захочуть поставити інвестора чи ваші партнери.
- Бюджет на відкриття ресторану
- Концепція
- Конкуренція
- Маркетинг та продаж
- Персонал
- Розвиток бізнесу
- інше
Ви можете помітити, що скласти бізнес-план ресторану може стати не зовсім легким завданням. Тим більше, що ще потрібно добре знати саму роботу ресторану зсередини та мати практичний досвід відкриття ресторанів з нуля. Таким чином, ми пропонуємо послуги написання бізнес-плану для кафе, барів, піцерій, бургерних та інших закладів громадського харчування. Також наші готельно-ресторанні експерти надають рішення: відкриття ресторану під ключ, та управління ресторанами.
За запитом у наших менеджерів ви можете отримати відповіді на такі запитання:
- Як створити бізнес-план для відкриття ресторану?
- Що потрібне для створення бізнес-плану?
- Скільки на місяць приносить ресторан?
- Скільки коштує бізнес-план кафе?
- Чи можна скласти бізнес-план самому?
- Хто може допомогти написати бізнес-план?
- Яка окупність ресторану?
- Який має бути прибуток у ресторану?
- Скільки грошей потрібно для відкриття кафе в Україні?
Щоб отримати відповіді на ці та інші питання, зв’яжіться з нами по телефону або електронною поштою.
ЗВ’ЯЗАНІ РЕСУРСИ З ВІДКРИТТЯ РЕСТОРАНУ З НУЛЯ
- Як відкрити кав’ярню
- Як відкрити бургерну
- Як відкрити нічний клуб
- Як відкрити коктейль бар
- Як відкрити кальяну
- Як відкрити піцерію
- Як відкрити суші бар